Izdavačka kuća Partizanska knjiga nedavno je objavila tri nova izdanja, nakon romana Duhovi, još jedan roman čuvenog Irca Džona Banvila, Singularnosti, roman letonske spisateljice Inge Gaile Lepotice, kao i reizdanje knjige priča Srđana Srdića Sagorevanja.
U Banvilovim Singularnostima (preveo Novica Petrović)jedan čovek s pozajmljenim imenom izlazi iz elegantnog sportskog automobila crvene boje – takođe pozajmljenog – i ulazi na imanje gde je proveo mladost. Međutim, stvari nisu onakve kakvim se čine. U staroj kući kroz koju duva promaja živi neka nova porodica: Godlijevi, potomci pokojnog Adama Godlija, naučnika svetske slave čija je teorija postojanja bacila univerzum u haos. A taj misteriozni čovek, koji je upravo odslužio zatvorsku kaznu, oseća se kao da se vreme zaustavilo, ili je pokidano, ili se otvorilo na neke nove, neobične načine. On sada mora da se nosi s članovima disfunkcionalne porodice Godli, kao i s njihovom namučenom kućepaziteljkom, koja postaje njegova gazdarica, a takođe i s biografom Godlija starijeg, koji je nedugo pre toga angažovan da obavi taj posao, a napokon i s jednom bogatom, veoma lepom ženom koja mu se obraća s jednim neobičnim zahtevom.
Džon Banvil rođen je 1945. godine u Veksfordu u Irskoj. Dosad je napisao dvadeset romana pod svojim imenom, uključujući Sneg, Knjigu dokaza i More, za koji je osvojio nagradu „Buker” 2005. godine, kao i seriju kriminalističkih romana pod pseudonimom Bendžamin Blek. Dobitnik je većeg broja priznanja, uključujući nagradu „Franc Kafka”, nagradu irskog PEN centra za izuzetno dostignuće u irskoj književnosti, kao i nagradu „Princ od Asturije”. Živi u Dablinu.
Inga Gaile je letonska pesnikinja i prozaistkinja, objavila je osam zbirki poezije, pet romana i jednu zbirku priča. Njene knjige poezije objavljene su na engleskom, španskom i poljskom jeziku, dok su romani prevođeni na italijanski, estonski, litvanski, španski i poljski. Dobitnica je mnogobrojnih književnih nagrada i priznanja.
U Lepoticama (prevela Ana Sedlačkova) prikazana je Evropa obeležena nacizmom i staljinizmom, ali i načini na koji su dve navedene, totalitarne, predominantne političke struje uticale na savremenost. U autorkinom fokusu je (ne)snalaženje najranjivijih socijalnih grupa – žena, psihijatrijskih pacijenata i lgbtq ljudi u ratnom i posleratnom svetu. Veliki deo romana je posvećen problemu objektifikacije a njegov naslov je, u skladu s tim, barem delimično ironičan. Junakinje teksta, bilo da su lepotice ili ne, imaju utisak da trpe zbog sopstvenog fizičkog izgleda, a zapravo stradaju naprosto zbog činjenice da su žene.
Prvobitno objavljena 2014, Sagorevanja su druga knjiga priča Srđana Srdića, za čiji sinopsis je prethodno nagrađen stipendijom Fonda Borislav Pekić. U knjizi se nalazi devet priča koje na različite narativne načine tretiraju problem identiteta. Knjiga je prevedena i objavljena u Engleskoj 2018, a u Grčkoj 2023.
Srđan Srdić (Kikinda, 1977), autor je pet romana (Mrtvo polje, Satori, Srebrna magla pada, Ljubavna pesma, Autosekcija), dve knjige priča (Espirando, Sagorevanja) i knjige eseja (Zapisi iz čitanja). Dobitnik je književnih priznanja Laza Lazarević, Biljana Jovanović, Edo Budiša, kao i stipendije iz Fonda Borislav Pekić. Srdićeve knjige prevedene su na nekoliko evropskih jezika.