Kompletan opus dobitnika Nobelove nagrade za književnost, Vilijama Foknera može se sagledati kao slika političke i društvene istorije američkog Juga, koji ne odiše davanjem vlastitog suda u vezi sa konfliktom američkog Severa i Juga. Foknerovi junaci bistvuju u svetu u kome vlada kataklizma tradicionalnih vrednosti, pa se Foknerov Jug nikako ne bi mogao nazvati zemljom blagostanja u kojoj ljudi „svih boja“ uživaju u sreći i prosperitetu, neopterećeni negativnim osjećanjima i delima. Baš suprotno, njegov Jug je zemlja poraza i propadanja, incesta i nasilja, beznađa i ludila. Zemlja „buke i besa“, propasti i samouništenja.
Svetilište je najkontroverzniji roman nobelovca Vilijama Foknera. U njemu je slika američkog Juga i mitske pokrajine Joknapatofa uzavrela od najtamnijih strasti ljudske duše. Gangsteri, podmitljivi političari, mlada nimfomanka, bolesno dete, usamljeni advokat, crnačka sirotinja.
U Svetilištu, kao i u drugim delima Vilijama Foknera dominira tragična i tragično-ironična vizija života, istovremeno afirmišući ljudskosti i vrline: hrabrosti, saučeća, ponosa, ljubavi, časti. Foknerova vizija ljudske sudbine je nemilosrdna.
Novi prevod Katarine Brajović Buke i besa, kao i ostala dela Vilijama Foknera: Svetlost u avgustu, Svetilište, Avesalome, Avesalome! nedavno su objavljeni u izdanju Nove knjige plus.