SELEKCIJA 10. MIKROFAF FESTIVALA

10. mikrofaf

Any form of art is a form of power; it has impact, it can affect change – it can not only move us, it makes us move.”― Ossie Davis

Nakon pregleda više stotina filmova sa svih kontinenata, selekcioni tim MikroFAF festivala odabrao je 67 filmova koji će biti prikazani u takmičarskom programu tokom četiri dana jubilarnog desetog izdanja festivala.

Kategorije u kojima će se filmovi takmičiti su uradi-sam film, nezavisni film, juniorski film i, specijalna kategorija: POWER FILM. Ova kategorija je tu da nas podseti na istrajnost i usled teških izazova, na moć umetnosti, moć pojedinca, i moć zajednice usredsređene na svoju misiju. Naravno, moć može biti zloupotrebljena, ugrožavajuća, opasna. Za Mikropolis nagradu u ovoj kategoriji takmičiće se filmovi koji na originalan način oslikavaju bilo koji od ovih aspekata moći.

S obzirom da je ovo deseto izdanje MikroFAF festivala, naša MOĆ je u tome što smo istrajali u svojoj nameri da promovišemo nezavisno stvaralaštvo, stvaralaštvo u ograničenim uslovima, mlade autore, i aktuelne filmske i socijalne fenomene. Tu snagu i moć smo tokom godina prikupljali zahvaljujući vrednim autorima, gostima, prijateljima i vernoj publici – stoji u saopštenju.

U to ime, ove godine druženje će trajati četiri dana u Muzeju Jugoslovenske kinoteke, od 10. do 13. oktobra. Publika će biti u prilici da pogleda takmičarski program, kao i da prisustvuje brojnim pratećim sadržajima festivala.

Žiri 10. MikroFAF-a bili su: Saša Radojević (filmski kritičar, reditelj, scenarista, glumac i producent), Saman Hosseinpour (scenarista, montažer, snimatelj, reditelj) i Stevan Aleksić (vizuelni umetnik scenograf). Žiri za Juniorski film činili su Jelena Novaković (učenica i nagrađivana autorka prethodnih festivala) i Aleksandar Gubaš (autor dokumentarnih i niskobudžetnih filmova, pisac i urednik). Selektori takmičarskog programa su Filip Ćetković, Galina Maksimović, Antun Gverović, Ivana Đorđević i Marija Rodić.

10. MikroFAF: Power Edition: 10-13. oktobar 2019, Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

Takmičarski program
Klupe, Boris Obrenović, 06:06, Srbija, 2019.
Lete, lete… konfete!, Lаzar Bačkonja, 01:30, Srbija, 2019.
Bokser, Damjan Petrović, 06:38, Srbija, 2019.
Sa druge strane kamere, Luka Borozan, 07:47, Srbija, 2019.
Ambicija Žarka Trkelja, Matija Bijelić, 06:41, Srbija, 2018.
Under The Blade, Javid Farahani, 14:51, Iran, 2019.
50 sklekova, Pavle Mijanović, 07:17, Srbija, 2019.
The Cart and the Fox Witch, Melissa Lavabre, 01:21, Francuska, 2018.
Heroina iz kraja: Dragana Đapić, BeFem, 06:44, Srbija, 2019.
1.9E377, Gabriela Ilijeska, 08:00, SAD, 2019.
Ometanje, Nikola Savković, 08:31, Srbija, 2019.
Slap inc., Stevan Stančević, 05:59, Srbija, 2019.
Bookanima: Dance, Shon Kim, 07:31, Koreja, 2018.
Crna prognoza, FFVAL – Grupa autora, 02:35, Hrvatska, 2019.
Oproštaj, Mina Petrović, 14:00, Srbija 2018.
Tragač, Bojan Josić, 03:21, Srbija, 2019.
I Hate The Sun, Fabris Šulin, 07:20, Slovenija, 2019.
Nomophobia, Ado Hasanović, 14:25, Bosna i Hercegovina, 2018.
Sometimes it’s easier to kill somebody else, E. Ružić, L. Eterović, 07:18, Hrvatska, 2019.
Bezizlaz #2, Filip Markovinović, 01:00, Srbija, 2019.
God, Me and Audience, Nazmi Egemen Aydoğan, 04:39, Turska
Poetsko veče, Saša Brkić, 11:05, Srbija, 2019.
New Era, Yasha Levin, Igor Martynov, 03:09, Rusija, 2019.
A Net To Catch the Light, Erin Espelie, 08:00, SAD, 2016.
Paris-Saint-Lazare Station, 10 April 2017, 12h03-12h07, Pablo-Martín Córdoba, 04:26, Francuska, 2017.
The Piano Teacher, Ryan W. Daniels, 03:55, Šri Lanka, 2019.
Prvi poljubac, Stanko Gagrčin, 07:00, Srbija, 2018.
Mthunzi, Tebogo Malebogo, 08:35, Južna Afrika, 2019.
American Bull, Fatemeh Tousi, 14:30, Iran, 2018.
Between Two Enemies, Marko Crnogorski, 11:02, Makedonija, 2019.
Chickens, Bryian Keith Montgomery Jr, 12:24, SAD, 2018.
Puležani, Božidar Sekulić, 06:42, Hrvatska, 2018.
Flying Fishes, Mohammad Towrivarian, 14:38, Iran, 2018.
Not Acceptable, Saman Haghighivand, 01:59, Iran, 2017.
Samo… neke gluposti, Lazar Bačkonja, 02:02, Srbija, 2019.
The Man Who Could Fly, Jaroslav Klimeš, 10:10, Češka, 2018.
Comfortable Position, DRF Children Animation Studio, 04:12, Uzbekistan, 2019.
Before Darkness, Mosayeb Hanaie, 14:30, Iran, 2019.
Krzno, ZVVIKS – Grupni rad, 02:59, Slovenija, 2018.
Selfi, ZVVIKS – Grupni rad, 05:06, Slovenija, 2018.

Festival organizuje Udruženje „Satibara“ iz Beograda, koje ove godine takođe slavi deseti rođendan, a podršku projektu je pružilo Ministarstvo kulture i informisanja RS.

Share