Zbirku Popis nekih gubitaka Judit Šalanski čini dvanaest priča o nestalim stvarima. Knjiga je objavljena krajem prošle godine u izdanju IK Dereta, a sa nemačkog je preveo Slobodan Damnjanović.
… Šta je strašnije: shvatanje da je smrt svima suđena, ili pomisao da to možda i nije tako…
Delo Popis nekih gubitaka zbirka je dvanaest priča o nestalim stvarima. Bilo da su u pitanju ostrvo, Sapfina pesma ili vrsta tigra, koji su nekad postojali, a potom su izgubljeni ili uništeni, autorka ih u ovim stilski i formalno različitim tekstovima oživljava istraživanjem, zamišljanjem i umetanjem u sadašnjost, poigravajući se tako tragom i prisutnošću: nestalo ponovo oživljava u činu sećanja i zamišljanja.
Spajajući istorijsko-dokumentaristički pristup i fikciju, Judit Šalanski vodi začuđenog čitaoca kroz lavirint ljudske svesti kako bi pronašao ono što je filozof Frensis Bejkon nazvao „ostacima istorije koji su slučajno izbegli brodolom vremena“.
Rezultat je svojevrsna elegija ‒ čudesno dirljiva i neobično ohrabrujuća, budući da pisanje o nestalim bićima, predmetima, građevinama, artefaktima, ne može da ih vrati, ali može omogućiti da se ponovo dožive.
Popis nekih gubitaka sentimentalni je podsetnik na neprekidnost promena, svojevrsni kulturološki itinerer po prošlosti, ali nas navodi i na promišljanje ne samo o gubicima, zaboravu i prolaznosti, već i o nastanku i sećanju, budeći osećanje da je razlika između prisustva i odsustva marginalna sve dok postoji pamćenje.
U saradnji sa Izdavačkom kućom Dereta poklanjamo vam knjigu Popis nekih gubitaka Judit Šalanski.
Da biste učestvovali u igri, potrebno je da nam u komentarima ispod teksta napišete naslov knjige koju ste izgubili, bilo da ste je nekome pozajmili pa vam ta osoba nikada nije vratila, ili tokom selidbe, ili ste je negde slučajno zaboravili…
Vaše odgovore očekujemo do petka 12. januara. Dobitnika knjige odredićemo slučajnim izborom pomoću aplikacije Random.
- Napomena: knjige šaljemo samo na teritoriji Republike Srbije.
Judit Šalanski rođena je 1980. u Grajfsvaldu u Nemačkoj. Bavi se pisanjem, dizajnom i izdavaštvom. Popis nekih gubitaka autorkina je šesta knjiga. U Nemačkoj je u dve godine otkako je objavljena doživela četiri reizdanja; Nagradu Wilhelm Raabe dobila je 2018, a Nagradu Strega 2020. godine. Ostale njene knjige, među kojima su zbirka eseja Der Hals der Giraffe i roman Atlas der abgelegenen Inseln, prevedene su na više od dvadeset jezika i višestruko nagrađivane. Judit Šalanski je 2019. primljena u Nemačku akademiju za jezik i pesništvo.
***
Knjiga koja prkosi žanrovskoj definisanosti, inspirisana istorijom, filtrirana kroz maštu i zaokružena draguljarskim okom za detalje. The Guardian
Šalanski se prema svakom od dvanaest objekata katalogizovanih u svojoj novoj knjizi odnosi sa gotovo religioznim strahopoštovanjem, kao vernica koja se predaje duhovima da je zaposednu. Los Angeles Review of Books
Šalanski učvršćuje svoju reputaciju neprikosnovene hroničarke fantastičnog, drevnog i zaboravljenog. Publishers Weekly
EDIT:
Hvala svima na učešću!
U ovom, krugu darivanja najsrećniji je bio komentar pod rednim brojem 24. Srećnom dobitniku čestitamo, i očekujemo da se javi sa svojim podacima i adresom na koju ćemo poslati knjige.
Pratite Sinhro.rs, čitajte dobre knjige.
Svaka knjiga ima dve priče!
Džek London – Kralj alkohol
Pesme Dobriše Cesarića
Embrouz Birs, “Đavolov rečnik”
Danko Popović – Knjiga o Milutinu
Penelopijada, Margaret Atvud
Moja baka vam se izvinjava – Bakman 🙂
Никада ми није враћено барем тридесетак књига. Све су то биле лепе и вредне књиге. Неке чак и старе и јако ретке. Понекад жалим за само једном: “Плодови земље”, Кнут Хамсун.
Jaoj, dala sam na čitanje knjige o Hajduku Gradimira Stojkovića i nikad ih više nisam videla, a prošle su od tad silne godine, danas bi moj sin mogao da ih čita.
Faktologija- Hans Rosling 🙂
Ursula Le Gvin- Leva ruka tame…
Nekada davno…
To su bile zbirke pesama Milana Rakića i Vladislava Petkovića Disa, i dan danas ne mogu da ih prežalim ????
“011” – Момо Капор
“Сентиментална повест британског царства” – Борислав Пекић…
Pesme Alekse Šantića nestale bez traga. 🙁
Čarls Dikens – Dejvid Koperfild
Danilo Kiš, Grobnica za Borisa Davidoviča
Olja Savičević Ivančević “Adio kauboju”
Daniel goldman – emocionalna inteligencija
Dina
Proleće se na put sprema – Bojan Krivokapić
“Životinjska farma” – Džordž Orvel
Samom sebi-Marko Aurelije
Tačno znam ko neće da mi vrati, ali njemu više treba nego meni, trenutno.
Proljeća Ivana Galeba – Vladan Desnica
Mislila sam da znam kome sam je dala. A taj tvrdi da nije kod njega. Žao mi, poslednja, gimnazijska, za odličan uspeh… 🙁
Bilo mu ga… Pre 27 godina…
Toni Morison ,,Dom”
Miodrag Bulatović: ,,Ljudi sa četiri prsta”
“I ti ćeš postati Indijanac” Viktor Vorošilski
Davincijev kod
Farenhajt 451 – Rej Bredberi
Volter, RASPRAVA O TOLERANCIJI
Dala jednom svom učeniku da napiše seminarski i nsk mi nije vratio, a tvrdi da jeste 🙂
Herman Hese: “Stepski vuk”
Nikad prežaljenu Andrićevu zbirku priča ,,Deca”.
Mi deca sa kolodvora Zoo
Artur Šnicler: Novela o snu
Ljubomir Simovic, “Do Oba i Huangpua”
“Retrovizor, rame, žmigavac” – Dorte Nors
Ukradena iz ranca u sred Beograda, u hodu. Ona i novčanik. Izvesno je zgrabljena greškom, zajedno sa njim. Bilo mi je ostalo još dvadesetak strana da je završim. I dugo sam razmišljala kako je negde bačena i, za razliku od novčanika, neželjena opsovana, a ja sam se dugo vraćala istim putem, u nadi da ću je naći negde makar izgaženu i blatnjavu. I potajno sam se nadala da je tog nekog, možda, ko zna, zainteresovala pa ju je i pročitao. Bilo bi mi lakše da znam da jeste…
Formule ljubavi – Zoran Milivojević
Uwe Timm – Schlangenbaum