Ivona Bžezinova je češka autorka mnogobrojih knjiga za decu i omladinu. Počela je sredinom devedesetih da piše knjige za malu decu, nakon što je završila i doktorirala studije češke književnosti.
U žanru književnosti za mlade debitovala je i briljirala desetak godina kasnije i postala svetski fenomen. Njena trilogija pod nazivom „Devojke na povocu“ suštinski je potresla i svet tinejdžera, ali je bila omiljena literatura i među zbunjenim roditeljima koji su se našli pred problemima koje donosi adolescentsko doba.
Još jedan važan i veliki korak u karijeri ove spisateljice predstavlja svakako veoma važna knjiga i nezaobilazna literatura savremenog doba, roman pod nazivom Viči tiše, bato u odličnom prevodu Uroša Nikolića (Izdavačka kuća Heliks).
Priča o svakodnevnom životu autističnog dečaka Jeremijaša i njegove sestre bliznakinje Pamele, dirljiva je i istinita priča o poremećaju od kojeg nažalost pati sve više dece i mladih. Autizam u današnje vreme ne bi smeo biti tabu tema, jer autizam nije nešto čega bi se trebalo plašiti, stideti ili pred njime žmuriti na jedno oko.
Ova realistična, teška i ozbiljna knjiga ipak nije ni na koji način tragična. Ona nam pokazuje da uprkos svim teškoćama koje nosi batin invaliditet, život ima lepe strane ako se u njega uključe ljubav, razumevanje i podrška.
Nastavljamo akciju darivanja knjiga koju smo prošle godine započeli sa Izdavačkom kućom Heliks i poklanjamo vam dva primerka romana Viči tiše, bato. Pravila su ista: potrebno je da nam u komentarima ispod ovog teksta ostavite odgovor na pitanje, koje ovog puta glasi – koja je prva knjiga koju ste pročitali ili čitate u ovoj godine. Igramo se do ponedeljka 23. januara. Dobitnike ćemo odrediti slučajnim izborom pomoću aplikacije Random. Knjige šaljemo samo na teritoriji Republike Srbije.
Bžezinova je surovu i istinitu priču ispričala kao neutralni posmatrač, ali je retrospektive i unutrašnje monologe pisane kurzivom dodelila Pameli, čiji je lik zapravo i nosilac velikog bremena porodice. Ona je oslonac ne samo bati, već i majci koja se godinama bori protiv sistema, protiv komšija, protiv same sebe i odbija da batu stavi u ustanovu za mentalno retardirane. Ta borba bila bi apsolutno uzaludna bez bezuslovne i bezgranične ljubavi koju majka ima za oboje svoje dece, i za Pamelu – prerano odraslu, i za Remija – fizički sazrelog, ali teško mentalno zaostalog.
Roman je deo ediciije „Književni razgovori sa budućnošću“, koju je objavila Izdavačka kuća Heliks.
Ivona Bžezinova (1964) poznata je češka autorka romana za decu i mlade. Doktorirala je češki jezik i književnost. Jedno vreme je radila kao asistent na katedri za češke studije. Uglavnom je bila fokusirana na češku literaturu 19. i ranog 20. veka i objavila je niz stručnih članaka u novinama na tu temu. Nakon selidbe u Prag počinje da piše knjige za decu i mlade i postaje svetski fenomen u ovom žanru. Za svoj rad dobila je brojne književne nagrade uključujući Zlatnu lentu, a bila je nominovana i za nagradu Magnezia. U svojim knjigama prevashodno je okrenuta temama koje se bave manjinama, osobama sa posebnim potrebama, neizlečivim bolestima i psihičkim problemima.
Knjige Ivone Bžezinove prevedene su na brojne jezike.
Karlos Fuentes “Inesin instinkt”, Išiguro “Zakopani džin”I
Antologija savremene finske i danske noar priče
“Melanholija otpora”
Artur Konan Dojl – Parazit (zbirka priča)
Čudo u Poskokovoj Dragi – Ante Tomić
Petlja, Dejan Aleksić
Sloboda, Džonatan Frenzen
“Љубав у Дипивилу”, Душан Калић
Blagica Zdravković, Šake pune drenjina
Mari Redone ,,Silsi”
U decembru sam počela da čitam mangu Berserk, a i dalje je čitam jer ima preko 40 delova. 😂
“Ahilova pesma” je prva knjiga kojom sam započela ovu godinu ❤️
Otmenost jeza
,,Nostalgija” Mirče Kartaresku
Godinu sam započela sa “Pokretnim horizontima”, knjiga koja mi je jako prijala, a nastavila sam sa Mod i Aud. Jednostavno uživala sam.
To je Papir Gorana Petrovića, našg književnog maestra ☺️
Strasti – Gi de Mopasan
Kraljevstvo slepih
Irving Jalom- Ležanje na kauču
Molitva Moje majke 💓🙏