
U službi krune je knjiga nedavno objavljena u izdanju IK Evro Book. Ova bogato ilustrovana priča govori o prvim koracima ka organizaciji regularne srpske vojske.
Osnivane od najranijih vremena da bi obezbeđivale vladara, gardijske jedinice su osnovni stub odbrane vlasti i vladajućeg poretka. Tokom vekova lična, telesna straža vladaoca uvek predstavlja najodaniji deo i poslednju zaštitu suverena. Pripadnici garde uvek se vrlo pažljivo biraju jer se od njih očekuje da budu kadri da izvršavaju najodgovornije zadatke i suočavaju se s najvećim opasnostima.
Posle „upisnih pandura” iz 1825. godine i „soldata” iz 1827, koje je predstavljao kao policijske snage za održavanje unutrašnjeg reda, knez Miloš Obrenović dolazi na ideju da oformi posebne vojne jedinice po ugledu na rusku gardu.
Ovo je bogato ilustrovana priča o njihovom nastanku.
Postanak Garde i njen razvoj u tesnoj su vezi sa stvaranjem i razvojem srpske vojske i srpske države u celini. Prvi koraci ka organizaciji regularne srpske vojske počinju tokom Prvog ustanka koji je podigao vožd Karađorđe, kada je u vreme primirja 1808. godine ustanovljen jedan bataljon „regulaša”.
Spominje se i jedinica sastavljena od nekoliko potpuno uniformisanih pešaka – Srpska garda (Serves-Garde) koja je, izgleda, čuvala Sovjet. Iako će garda kao vojna jedinica sa zadatkom da bude telesna straža vladara formalno nastati u Srbiji tek polovinom 19. stoleća, u vreme Prvog srpskog ustanka pripadnici Srpskog kozačkog puka obrazovali su odred od 30 kozaka koji su bili Karađorđeva lična pratnja i zaštita.