Žiri za dodelu književne nagrade Jovan Popović objavio je danas da je dobitnik priznanja za 2024. godinu Danilo Stojić iz Beograda za rukopis zbirke priča Najbolje je već prošlo.
Žiri koji je radio u sastavu Milana Grbić, Valentina Knežević i Zvonko Karanović (predsednik) je odluku doneo jednoglasno. U konkurenciji se našlo 242 naslova, a Danilo Stojić je nagrađen plaketom, kao i objavljivanjem rukopisa u izdanju Partizanske knjige.
U obrazloženju stručnog žirija naglašava se da su priče Danila Stojića smeštene u savremeni, urbani kontekst, ali zbirka putem retrospekcije neretko referiše na Jugoslaviju, naročito na njen raspad i ratne devedesete godine. Jezik knjige prilagođen je njenom hronotopu, jednostavan i takav da svedoči o autorovoj upućenosti i preciznoj upotrebi najaktuelnijeg slenga. Junaci priča uglavnom su ljudi nesposobni da se prilagode savremenom, kapitalističkom društvu, sitni narko-dileri, neostvareni umetnici i zaljubljenici u muziku, takozvani mali junaci koji neodoljivo podsećaju na servantesovske lupeže. Uprkos tome što što se bavi otuđenošću pojedinca u odnosu na svet kojem bi načelno trebalo da pripada, atmosfera knjige nije hladna, a autor se prema svojim likovima odnosi s neskrivenim povlađivanjem, pa čak i ljubavlju. Iako se čine kao usamljenici i autsajderi, junaci priča pored sebe zapravo uvek imaju barem dvojicu saveznika – autora, a verovatno i čitaoca. Preispitivanje kapitalističke, konzumerističke savremenosti tekstu daje suptilnu, ali definitivno postojeću društveno-kritičku dimenziju.
Danilo Stojić, rođen 1981. u Titovom Užicu, Jugoslavija, ponosni je autor velikog broja literarnih i art fanzina, bavi se realizovanjem različitih kulturnih akcija, izdavaštvom i video produkcijom. Autor je romana Vreme poluraspada (2012) i Resto (2014). Takođe, koautor je dve knjige, zbornika radova o nezavisnom izdavaštvu i eksperimentalnom stripu: Šupa: almanah samizdata (2005)i Studio za novi strip (2007), kao i zbirke priča Sasvim sasvim (2014). Piše na srpskohrvatskom i engleskom jeziku.
U užem izboru našli su se sledeći autori i autorke:
- Branislav Sarić (Beograd) – Kad sam već tu, poezija
- Danilo Stojić (Beograd) – Najbolje je već prošlo, proza
- Dino Burdžović (Ofenbah, Nemačka) – El fatiha za legitimni vojni cilj, poezija
- Dragana Stojanović (Novi Sad) – Sve lutke putuju same, poezija
- Jelena Šarković (Sremska Mitrovica) – Obećanje ekstaze, poezija
- Miljan Mikić (Beograd) – Ne znam gde ste, gospodine, ali na pravom mestu niste, proza
- Milan Živanović (Beograd) – Meso, proza
- Slavko Mali (Prokuplje) – Muzička kutija, poezija
- Snježana Vračar (Ljubljana) – Srce na baterije, poezija
- Zoran Penevski (Beograd) – Gospodin Monada, poezija
Regionalnu književnu nagradu Jovan Popović na godišnjem nivou dodeljuje Izdavačka kuća Partizanska knjiga u znak promocije savremene regionalne književnosti, kao i simbol sećanja na velikog kikindskog, srpskog i jugoslovenskog pisca. Konkurs za regionalnu književnu nagradu Jovan Popović podržao je Grad Kikinda.
Jovan Popović (1905–1952) bio je pesnik, prozni pisac, urednik, prevodilac, književni i pozorišni kritičar, učesnik u NOB-u od početka oružanog ustanka u Srbiji. Objavio je tri knjige poezije i tri knjige kratke proze. Sahranjen je u Aleji velikana na Novom groblju u Beogradu. Partizanska knjiga
je prvi i ekskluzivni izdavač Popovićevih sabranih dela.