Izdavačka kuća Dereta nedavno je objavila knjigu Besmrtnost male meduze čiji je autor Niklas Brendborg, jedan od najtalentovanijih istraživača molekularne biologije. Knjigu je sa engleskog preveo Slobodan Damnjanović.
Nedavni napredak u medicini i tehnologiji proširio je naše razumevanje starenja na čitavo životinjsko carstvo i osnažio bezvremenu čovekovu potragu za izvorom mladosti. Ipak, uprkos tome što savremeni ljudi danas žive duže nego ikada ranije, široka javnost nije bila upoznata s tim šta je sve zaista moguće – do sada.
U svom živahnom, entuzijastičnom delu Besmrtnost male meduze Niklas Brendborg otkriva da li je ključ besmrtnosti supersila koja nam je nadohvat ruke, ilustrujući svoja saznanja zapanjujućim pričama iz sveta prirode i ljudi, upoznavanjem sa nezamislivim trajanjem života nekih biljaka i životinja, kao i razotkrivanjem nekih fizioloških darova prirode koji su bliži magiji nego stvarnosti.
Kombinujući najsavremenija istraživanja s pričama iz staništa širom sveta, molekularni biolog Niklas Brendborg proučava produženi životni ciklus u svim njegovim varijantama, obogaćujući svoje delo brojnim zanimljivostima. Tako u njegovoj knjizi srećemo čoveka koji je postio duže od godinu dana, ženu koja je promenila sopstvenu DNK, sekvoje koje preživljavaju hiljadama godina, a u tlu Uskršnjeg ostrva – ključ večne mladosti.
Besmrtnost male meduze je ljubavno pismo ogromnoj moći prirode i zahvalnost na onome čemu nas tajna dugovečnosti mnogih zemaljskih životinja i biljaka može naučiti.
Niklas Brendborg (1995) doktorand je molekularne biologije na Univerzitetu Kopenhagen i jedan od najtalentovanijih istraživača u ovoj oblasti. Kao uspešni mladi naučnik, član je Međunarodnog programa za talente farmaceutske kompanije „Novonordisk“, koja ga i stipendira. Godine 2015. Brendborg je objavio svoju prvu knjigu, Top Student. Takođe je, zajedno s Larsom Tvedeom, autor bestselera Supertrends.
- O vremenu i vodi – ko smo i kakav svet ostavljamo deci
- Večnost u jednom danu: Savršena logika apsurda romana „Juče“
„Zadivljujuće jasna skica modela i načina na koji našu dugovečnost određuju i geni i okruženje.” The Wall Street Journal
„Redak primer brzog i lakog prikaza ozbiljne nauke, ispričanog na zarazan i obogaćujući način.” The New York Times