Žiri pesničkog konkursa „Poezija vinom obojena” koji je radio u sastavu: Dragan Babić, Goran Malbaša i Saša Radojčić (predsednik), sa zadovoljstvom primećuje da se sve više širi područje sa kojeg dolaze radovi na ovaj konkurs.

Uz radove iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine (Republike Srpske i Federacije) i Hrvatske, te sporadično zemalja sa srpskom dijasporom, ove godine pojavili su se u većem broju autori iz Makedonije, i pojedinačno iz Bugarske. Posebno su bili kvalitetni radovi makedonskih autora.
Druga karakteristika ovogodišnjeg konkursa je povećan prosečan kvalitet radova. Raduje činjenica da se na konkurs sve češće pojavljuju autori koji već imaju objavljene knjige pesama, koji su već nagrađivani na sličnim konkursima i koji se potvrđuju i u književnoj periodici. Tome sigurno doprinosi univerzalna i vanvremena tema konkursa, otvorena za pesnike različitih senzibiliteta i zastupnike različitih poetika. Kvalitet ovogodišnjeg konkursa bio je toliko visok, da je i lestvica zahteva žirija mogla da bude prilično podignuta.
Stalno se konsultujući oko pristiglih radova, žiri je 12. avgusta 2025. doneo odluku o nagrađenim pesmama.
Prvu nagradu dobija pesma KOLIKO VINOGRADA DO VASKRSENjA Slađane (Branislave) Bušić (Beograd).
Druga nagrada pripada pesmi URBANISTIČKA (VINOGRAD) Natalije Pavličević (Blace).
Treću nagradu dobija pesma ELPENOR Čedomira Janičića (Sombor).
Žiri takođe pohvaljuje pesme ZRNA VEČNOSTI Belinde Sipkoske Gaštarove (Bitolj, Severna Makedonija) i U OFLAJN SVETU Adama Ilića (Veliko Središte).
Prvonagrađena pesma je odlično izvedena minijatura koja svedoči o visokoj osetljivosti autorke na jezička i istorijska događanja. Toponim Velika Hoča, poznato vinogradarsko središte na Kosovu i Metohiji, uzdiže se u rang simbola istorijskih rana za koje nema jednostavnog izlečenja, i gde može da pomogne samo obnova iz registra svetog, vaskrsenje. Ono što posebno treba naglasiti, jeste da je pesma ostvarena prirodnim jezičkim formulama, da je savremenog izraza i bez patetike. Umesto da se služi arhaizmima, autorka upitnom formom svojih rečenica traži saradnju čitaoca.
Žiri čestita nagrađenim i pohvaljenim autorima, naglašavajući da je bilo još pesama koje bi s punim pravom mogle da budu ovde pomenute.

